Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R06200J9W
Y08500R06200J9W picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R06200J9W
Brief Description
RES SMD 0.062 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R06200J9W.pdf
Availability of Y08500R06200J9W
QUANTITY
Y08500R06200J9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R06200J9W
Internal Part NumberEIS-Y08500R06200J9W
SeriesVCS1625
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.062
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R06200J9W
Y08500R06200J9W Details Description
Related parts for Y08500R06200J9W
JUMPER-H1504TR/A3049G/X 4" datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .5A 50-60 A/T datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 820K OHM 10SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE FOIL HI-TEMP LINERD 1"X60YD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 168POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ SMD datasheet.pdf