Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R20000F0R
Y08500R20000F0R picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R20000F0R
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R20000F0R.pdf
Availability of Y08500R20000F0R
QUANTITY
Y08500R20000F0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R20000F0R
Internal Part NumberEIS-Y08500R20000F0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R20000F0R
Y08500R20000F0R Details Description
Related parts for Y08500R20000F0R
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 20-TSSOP datasheet.pdf
IC TEMP SNSR 3V DUAL TRIP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 26VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC DDR 256M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
10UF 63V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf