Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R22000F9W
Y08500R22000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R22000F9W
Brief Description
RES SMD 0.22 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R22000F9W.pdf
Availability of Y08500R22000F9W
QUANTITY
Y08500R22000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R22000F9W
Internal Part NumberEIS-Y08500R22000F9W
SeriesVCS1625
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R22000F9W
Y08500R22000F9W Details Description
Related parts for Y08500R22000F9W
THYRISTOR SCR 8A 400V TO-220AB datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.05A 270 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT PLUG datasheet.pdf
Low Voltage 1.2 V to 5.5 V, Bidirectional, Logic Level Translators IC datasheet.pdf