Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R30000F9R
Y08500R30000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R30000F9R
Brief Description
RES SMD 0.3 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R30000F9R.pdf
Availability of Y08500R30000F9R
QUANTITY
Y08500R30000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R30000F9R
Internal Part NumberEIS-Y08500R30000F9R
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R30000F9R
Y08500R30000F9R Details Description
Related parts for Y08500R30000F9R
BUMPER CYLINDRICAL 0.5" DIA CLR datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS SGL 72-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SMD AU 8POS datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS SLD CUP PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC GPIO EXPANDER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZA3/4 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16A PG16 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf