Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08500R50000D0W
Y08500R50000D0W picture photo
Mfg. Part Number
Y08500R50000D0W
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08500R50000D0W.pdf
Availability of Y08500R50000D0W
QUANTITY
Y08500R50000D0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08500R50000D0W
Internal Part NumberEIS-Y08500R50000D0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVCS1625
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08500R50000D0W
Y08500R50000D0W Details Description
Related parts for Y08500R50000D0W
INSERT MALE 40P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 250MA 1.46 OHM datasheet.pdf
SWITCH UNIT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 2POS BLACK datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf