Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y085010R0000D9R
Y085010R0000D9R picture photo
Mfg. Part Number
Y085010R0000D9R
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y085010R0000D9R.pdf
Availability of Y085010R0000D9R
QUANTITY
Y085010R0000D9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y085010R0000D9R
Internal Part NumberEIS-Y085010R0000D9R
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y085010R0000D9R
Y085010R0000D9R Details Description
Related parts for Y085010R0000D9R
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG BLK 2000' datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 50 V datasheet.pdf