Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y085010R0000E9R
Y085010R0000E9R picture photo
Mfg. Part Number
Y085010R0000E9R
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y085010R0000E9R.pdf
Availability of Y085010R0000E9R
QUANTITY
Y085010R0000E9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y085010R0000E9R
Internal Part NumberEIS-Y085010R0000E9R
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y085010R0000E9R
Y085010R0000E9R Details Description
Related parts for Y085010R0000E9R
IDC CABLE - MKR34K/MC34G/MPR34K datasheet.pdf
VARISTOR 12V 10A 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V SC-70-3 datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/4 FIBRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 32W datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf