Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08501R00000D9W
Y08501R00000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y08501R00000D9W
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08501R00000D9W.pdf
Availability of Y08501R00000D9W
QUANTITY
Y08501R00000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08501R00000D9W
Internal Part NumberEIS-Y08501R00000D9W
SeriesVCS1625
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08501R00000D9W
Y08501R00000D9W Details Description
Related parts for Y08501R00000D9W
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 18pF 15 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf