Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08501R10000F9R
Y08501R10000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y08501R10000F9R
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08501R10000F9R.pdf
Availability of Y08501R10000F9R
QUANTITY
Y08501R10000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08501R10000F9R
Internal Part NumberEIS-Y08501R10000F9R
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08501R10000F9R
Y08501R10000F9R Details Description
Related parts for Y08501R10000F9R
TRANS NPN 32V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf