Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08560R50000D9W
Y08560R50000D9W picture photo
Mfg. Part Number
Y08560R50000D9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 1W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08560R50000D9W.pdf
Availability of Y08560R50000D9W
QUANTITY
Y08560R50000D9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08560R50000D9W
Internal Part NumberEIS-Y08560R50000D9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1625P
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08560R50000D9W
Y08560R50000D9W Details Description
Related parts for Y08560R50000D9W
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf