Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y087510K0000T0L
Y087510K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y087510K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y087510K0000T0L.pdf
Availability of Y087510K0000T0L
QUANTITY
Y087510K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y087510K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y087510K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y087510K0000T0L
Y087510K0000T0L Details Description
Related parts for Y087510K0000T0L
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 0.9V SC-82AB datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 32W STER D 32SO datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1.52MM datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
PURLIN CLIP FOR 1/16 - 5/32 VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" WHT JACKS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf