Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y087518K0000T0L
Y087518K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y087518K0000T0L
Brief Description
RES 18K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y087518K0000T0L.pdf
Availability of Y087518K0000T0L
QUANTITY
Y087518K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y087518K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y087518K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y087518K0000T0L
Y087518K0000T0L Details Description
Related parts for Y087518K0000T0L
IDC CABLE - MKR20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MINI CONVERTER USB TO RS-485 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf