Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08751K20000T9L
Y08751K20000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y08751K20000T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y08751K20000T9L.pdf
Availability of Y08751K20000T9L
QUANTITY
Y08751K20000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08751K20000T9L
Internal Part NumberEIS-Y08751K20000T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08751K20000T9L
Y08751K20000T9L Details Description
Related parts for Y08751K20000T9L
IC TRANSLATOR PECL TTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.6A 8SOP datasheet.pdf