Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y087524K3000F0L
Y087524K3000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y087524K3000F0L
Brief Description
RES 24.3K OHM .3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y087524K3000F0L.pdf
Availability of Y087524K3000F0L
QUANTITY
Y087524K3000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y087524K3000F0L
Internal Part NumberEIS-Y087524K3000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y087524K3000F0L
Y087524K3000F0L Details Description
Related parts for Y087524K3000F0L
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSLP-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
19P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 3.1A 22.8 MOHM datasheet.pdf