Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y087525K0000T0L
Y087525K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y087525K0000T0L
Brief Description
RES 25K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y087525K0000T0L.pdf
Availability of Y087525K0000T0L
QUANTITY
Y087525K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y087525K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y087525K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)