Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0875299R000B9L
Y0875299R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0875299R000B9L
Brief Description
RES 299 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y0875299R000B9L.pdf
Availability of Y0875299R000B9L
QUANTITY
Y0875299R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0875299R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0875299R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)299
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0875299R000B9L
Y0875299R000B9L Details Description
Related parts for Y0875299R000B9L
FIXED IND 56UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CC2430F64RTCG3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO204AL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.56" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 22MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO41 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 550MA 270 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK 4:1 0.433"X65MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMB datasheet.pdf