Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08754K75000F0L
Y08754K75000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y08754K75000F0L
Brief Description
RES 4.75K OHM .3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y08754K75000F0L.pdf
Availability of Y08754K75000F0L
QUANTITY
Y08754K75000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08754K75000F0L
Internal Part NumberEIS-Y08754K75000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08754K75000F0L
Y08754K75000F0L Details Description
Related parts for Y08754K75000F0L
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONNECTION RAIL SILVER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf