Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08756K04000F9L
Y08756K04000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y08756K04000F9L
Brief Description
RES 6.04K OHM .3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y08756K04000F9L.pdf
Availability of Y08756K04000F9L
QUANTITY
Y08756K04000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08756K04000F9L
Internal Part NumberEIS-Y08756K04000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
Height0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08756K04000F9L
Y08756K04000F9L Details Description
Related parts for Y08756K04000F9L
FIXED IND 680NH 1.03A 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COVERPLATE L5-15R FLIP LID DPLX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf