Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y092610R0000Q0L
Y092610R0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y092610R0000Q0L
Brief Description
RES 10 OHM 8W 0.02% TO220
Datasheet Download
Y092610R0000Q0L.pdf
Availability of Y092610R0000Q0L
QUANTITY
Y092610R0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y092610R0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y092610R0000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.02%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y092610R0000Q0L
Y092610R0000Q0L Details Description
Related parts for Y092610R0000Q0L
DIP CABLE - HDM40S/AE40M/HDM40S datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 620K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 31.8VC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 470MA 1.03 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf