Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09261R00000F0L
Y09261R00000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09261R00000F0L
Brief Description
RES 1 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y09261R00000F0L.pdf
Availability of Y09261R00000F0L
QUANTITY
Y09261R00000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09261R00000F0L
Internal Part NumberEIS-Y09261R00000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09261R00000F0L
Y09261R00000F0L Details Description
Related parts for Y09261R00000F0L
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MPU SAC 10MHZ 100QFP datasheet.pdf
RES 450 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST DUPLEX datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 5.9A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 500MM 12-24VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf