Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09265R00000F9L
Y09265R00000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09265R00000F9L
Brief Description
RES 5 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y09265R00000F9L.pdf
Availability of Y09265R00000F9L
QUANTITY
Y09265R00000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09265R00000F9L
Internal Part NumberEIS-Y09265R00000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09265R00000F9L
Y09265R00000F9L Details Description
Related parts for Y09265R00000F9L
FIXED IND 120UH 327MA 1.8 OHM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
DL2 METAL B/S STRT OR R/A datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf