Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09265R00000F9L
Y09265R00000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09265R00000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y09265R00000F9L.pdf
Availability of Y09265R00000F9L
QUANTITY
Y09265R00000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09265R00000F9L
Internal Part NumberEIS-Y09265R00000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR221
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09265R00000F9L
Y09265R00000F9L Details Description
Related parts for Y09265R00000F9L
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
HANDLE 5"MOUNT/1.64"HIGH GR/CLR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
XCX DIFF GAUGE VACCUM GAUGE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 BK 25X4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf