Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09268R00000A9L
Y09268R00000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09268R00000A9L
Brief Description
RES 8 OHM 8W 0.05% TO220
Datasheet Download
Y09268R00000A9L.pdf
Availability of Y09268R00000A9L
QUANTITY
Y09268R00000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09268R00000A9L
Internal Part NumberEIS-Y09268R00000A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8
Tolerance±0.05%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)