Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09300R00500F0L
Y09300R00500F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09300R00500F0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W
Datasheet Download
Y09300R00500F0L.pdf
Availability of Y09300R00500F0L
QUANTITY
Y09300R00500F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09300R00500F0L
Internal Part NumberEIS-Y09300R00500F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS101
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case4-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.520" L x 0.080" W (13.21mm x 2.03mm)
Height0.130" (3.30mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09300R00500F0L
Y09300R00500F0L Details Description
Related parts for Y09300R00500F0L
FIXED IND 15UH 4A 28 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO201AE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MODULE WIFLY GX 802.11 B/G U.FL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W T18 datasheet.pdf