Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09300R20000B9L
Y09300R20000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09300R20000B9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 0.1% 1W
Datasheet Download
Y09300R20000B9L.pdf
Availability of Y09300R20000B9L
QUANTITY
Y09300R20000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09300R20000B9L
Internal Part NumberEIS-Y09300R20000B9L
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS101
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case4-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.520" L x 0.080" W (13.21mm x 2.03mm)
Height0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09300R20000B9L
Y09300R20000B9L Details Description
Related parts for Y09300R20000B9L
RES ARRAY 3 RES 8.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 70 POS SMD datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP SNGL SIDE CLR datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
BUSS SMALL DIMENSION FUSE SLOW B datasheet.pdf
22UF 350V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf