Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09421R00000D0L
Y09421R00000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09421R00000D0L
Brief Description
RES 1 OHM 2W .5% RADIAL
Datasheet Download
Y09421R00000D0L.pdf
Availability of Y09421R00000D0L
QUANTITY
Y09421R00000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09421R00000D0L
Internal Part NumberEIS-Y09421R00000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09421R00000D0L
Y09421R00000D0L Details Description
Related parts for Y09421R00000D0L
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC POT DIG DUAL 1K 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 68PLCC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 150V 0606 datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 7PAC 600V 150A datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf