Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09425R00000A9L
Y09425R00000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09425R00000A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 2W .05% RADIAL
Datasheet Download
Y09425R00000A9L.pdf
Availability of Y09425R00000A9L
QUANTITY
Y09425R00000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09425R00000A9L
Internal Part NumberEIS-Y09425R00000A9L
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS232
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
Height0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09425R00000A9L
Y09425R00000A9L Details Description
Related parts for Y09425R00000A9L
CONN HEADER 20POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 250MA 6W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 15C P /11 WHT 18" datasheet.pdf