Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09430R01000F0L
Y09430R01000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09430R01000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y09430R01000F0L.pdf
Availability of Y09430R01000F0L
QUANTITY
Y09430R01000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09430R01000F0L
Internal Part NumberEIS-Y09430R01000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS302
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09430R01000F0L
Y09430R01000F0L Details Description
Related parts for Y09430R01000F0L
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OP AMP R-R SNGL 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR 1UA SILICN LEN datasheet.pdf
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM TH datasheet.pdf