Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09441R00000D0L
Y09441R00000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09441R00000D0L
Brief Description
RES 1 OHM 10W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y09441R00000D0L.pdf
Availability of Y09441R00000D0L
QUANTITY
Y09441R00000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09441R00000D0L
Internal Part NumberEIS-Y09441R00000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS332
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09441R00000D0L
Y09441R00000D0L Details Description
Related parts for Y09441R00000D0L
RES SMD 13.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 15MA MINIMELF datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf