Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09441R80000B0L
Y09441R80000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y09441R80000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8 OHM 10W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y09441R80000B0L.pdf
Availability of Y09441R80000B0L
QUANTITY
Y09441R80000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09441R80000B0L
Internal Part NumberEIS-Y09441R80000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS332
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09441R80000B0L
Y09441R80000B0L Details Description
Related parts for Y09441R80000B0L
SIDACTOR 4CHP 440V 150A MS013 datasheet.pdf
IC PMU MULTI FUNCT PROGR 40-LLP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D4N-4D72 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf