Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0944200R000B0L
Y0944200R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0944200R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 10W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0944200R000B0L.pdf
Availability of Y0944200R000B0L
QUANTITY
Y0944200R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0944200R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0944200R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS332
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.024" (26.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0944200R000B0L
Y0944200R000B0L Details Description
Related parts for Y0944200R000B0L
CONN HEADER 11POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 8POS TIN PCB datasheet.pdf
IC ADC HIGH SPEED LOW PWR 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.8A 106 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32KX8 3.3V 28-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.3516MHZ LVDS SMD datasheet.pdf