Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R02500F9L
Y09590R02500F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09590R02500F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.025 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y09590R02500F9L.pdf
Availability of Y09590R02500F9L
QUANTITY
Y09590R02500F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09590R02500F9L
Internal Part NumberEIS-Y09590R02500F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS301
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.063" (27.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09590R02500F9L
Y09590R02500F9L Details Description
Related parts for Y09590R02500F9L
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24TVSOP datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE TO220-7 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MEMS JITTER ATTEN HI PERF SMT datasheet.pdf
2×3W 3.7V THD+N=1% AB/D dual stereo audio power amplifier IC datasheet.pdf