Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R02500F9L
Y09590R02500F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09590R02500F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.025 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y09590R02500F9L.pdf
Availability of Y09590R02500F9L
QUANTITY
Y09590R02500F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09590R02500F9L
Internal Part NumberEIS-Y09590R02500F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVCS301
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseRadial - 4 Leads
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.063" (27.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09590R02500F9L
Y09590R02500F9L Details Description
Related parts for Y09590R02500F9L
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 25MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP SIP LOW PRO 8POS 5V datasheet.pdf
TOUCH SCRN 5-WIRE 15.0" ANTI-GLR datasheet.pdf
FOPC,BOA,0.5DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
DIG RKR SW W-LKOUTS 0-2VSBL datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC LCD DRIVER UNIV UNCASED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 16POS datasheet.pdf