Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R07000F9L
Y09590R07000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09590R07000F9L
Brief Description
RES 0.07 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y09590R07000F9L.pdf
Availability of Y09590R07000F9L
QUANTITY
Y09590R07000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09590R07000F9L
Internal Part NumberEIS-Y09590R07000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.07
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09590R07000F9L
Y09590R07000F9L Details Description
Related parts for Y09590R07000F9L
RES 27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 300MA 1.18 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 40A LFPAK56D datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BLT 5.08/05/180LH SN OR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 4PORT IVORY datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf