Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R10000J9L
Y09590R10000J9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09590R10000J9L
Brief Description
RES 0.1 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
Y09590R10000J9L.pdf
Availability of Y09590R10000J9L
QUANTITY
Y09590R10000J9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09590R10000J9L
Internal Part NumberEIS-Y09590R10000J9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09590R10000J9L
Y09590R10000J9L Details Description
Related parts for Y09590R10000J9L
CONN HEADER 10POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD datasheet.pdf
RACK GROUNDING EQUIP JUMPER datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf