Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y09590R10100F9L
Y09590R10100F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y09590R10100F9L
Brief Description
RES 0.101 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y09590R10100F9L.pdf
Availability of Y09590R10100F9L
QUANTITY
Y09590R10100F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y09590R10100F9L
Internal Part NumberEIS-Y09590R10100F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.101
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
Height1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y09590R10100F9L
Y09590R10100F9L Details Description
Related parts for Y09590R10100F9L
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 350V 120MA 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
TVS DIODE 156VWM 245VC P600 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf