C&K Components Y1001U2C202NQ
Y1001U2C202NQ picture photo
Mfg. Part Number
Y1001U2C202NQ
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK
Datasheet Download
Y1001U2C202NQ.pdf
Availability of Y1001U2C202NQ
QUANTITY
Y1001U2C202NQ Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1001U2C202NQ
Internal Part NumberEIS-Y1001U2C202NQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesY
CircuitSP3T
Number of Positions3
Switch FunctionOn-On-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating4A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Key
Key Removable Positions1 and 3
Angle of Throw45°
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.30mm Dia
Features-
Depth Behind Flange24.26mm
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1001U2C202NQ
Related LinksY1001U, Y1001U2C202NQ Datasheet, C&K Components Distributor
Y1001U2C202NQ Details Description
Related parts for Y1001U2C202NQ
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.1V 10MSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL5585 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BATT AUTHENTICAT SHA-1 8-TDFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/YLW BI-LEVEL RA datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
FUSE BUSS SUBMINIATURE datasheet.pdf
2700UF 100V 30X35 datasheet.pdf