C&K Components Y101132V203NQ
Y101132V203NQ picture photo
Mfg. Part Number
Y101132V203NQ
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCHLOCK SPDT SOLDER LUG 125V
Datasheet Download
Y101132V203NQ.pdf
Availability of Y101132V203NQ
QUANTITY
Y101132V203NQ Order Process
Ship out your order
Specifications of Y101132V203NQ
Internal Part NumberEIS-Y101132V203NQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesY
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNot Specified
Current Rating4A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeTubular Key
Key Removable Positions1 only
Angle of Throw90°
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.30mm Dia
Features-
Depth Behind Flange29.34mm
Operating Temperature-
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y101132V203NQ
Related LinksY10113, Y101132V203NQ Datasheet, C&K Components Distributor
Y101132V203NQ Details Description
Related parts for Y101132V203NQ
HEATSINK (60) 57.5X59X37MM HORZ datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 6A QC datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf