Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11200R50000D9R
Y11200R50000D9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11200R50000D9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 0.5% 1/4W 1610
Datasheet Download
Y11200R50000D9R.pdf
Availability of Y11200R50000D9R
QUANTITY
Y11200R50000D9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11200R50000D9R
Internal Part NumberEIS-Y11200R50000D9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVCS1610
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1610
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.160" L x 0.100" W (4.06mm x 2.54mm)
Height0.040" (1.02mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11200R50000D9R
Y11200R50000D9R Details Description
Related parts for Y11200R50000D9R
KNOB CLR/MATTE.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 41A TO-247AC datasheet.pdf
ICL 15 OHM 20% 1.8A 8.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf