Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121121R000T0L
Y1121121R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1121121R000T0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 121OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121121R000T0L.pdf
Availability of Y1121121R000T0L
QUANTITY
Y1121121R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121121R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1121121R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121121R000T0L
Y1121121R000T0L Details Description
Related parts for Y1121121R000T0L
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 5W AXIAL datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3315 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2MULTICH 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
TARGET HEAD ADAPTOR 28-SOIC datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS datasheet.pdf