Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121181R020T129R
Y1121181R020T129R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121181R020T129R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 181.02 OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y1121181R020T129R.pdf
Availability of Y1121181R020T129R
QUANTITY
Y1121181R020T129R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121181R020T129R
Internal Part NumberEIS-Y1121181R020T129R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)181.02
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121181R020T129R
Y1121181R020T129R Details Description
Related parts for Y1121181R020T129R
RELAY SSR 120VAC .6A ZC 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 5A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
1.25MM M/F 20POS 26AWG 300MM datasheet.pdf
KJB 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
GDT 90V 10KA 20% SURFACE MOUNT datasheet.pdf