Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112120K0000T0R
Y112120K0000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y112120K0000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.16W 2512
Datasheet Download
Y112120K0000T0R.pdf
Availability of Y112120K0000T0R
QUANTITY
Y112120K0000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112120K0000T0R
Internal Part NumberEIS-Y112120K0000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.16W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112120K0000T0R
Y112120K0000T0R Details Description
Related parts for Y112120K0000T0R
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GDT 90V 10KA datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,GRN,RED,RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 4.5A datasheet.pdf
34+34 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO214AC datasheet.pdf