Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121290R000T13R
Y1121290R000T13R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121290R000T13R
Brief Description
RES SMD 290OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121290R000T13R.pdf
Availability of Y1121290R000T13R
QUANTITY
Y1121290R000T13R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121290R000T13R
Internal Part NumberEIS-Y1121290R000T13R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)290
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)