Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11212K08000B0R
Y11212K08000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11212K08000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.08K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11212K08000B0R.pdf
Availability of Y11212K08000B0R
QUANTITY
Y11212K08000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11212K08000B0R
Internal Part NumberEIS-Y11212K08000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11212K08000B0R
Y11212K08000B0R Details Description
Related parts for Y11212K08000B0R
IC MCU 8BIT OTP 8K 34 SSOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 3MM SGL PANEL MT datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC IPM 1200V 50A datasheet.pdf
RES SMD 1.52K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO219AB datasheet.pdf
POWER SUPPLY 28W 2 CHANNEL datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE M12 5M datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf