Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11212K08000B0R
Y11212K08000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11212K08000B0R
Brief Description
RES SMD 2.08K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11212K08000B0R.pdf
Availability of Y11212K08000B0R
QUANTITY
Y11212K08000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11212K08000B0R
Internal Part NumberEIS-Y11212K08000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11212K08000B0R
Y11212K08000B0R Details Description
Related parts for Y11212K08000B0R
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CABLE TIE 30LB WR BLK 5.4"L datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A TO-252 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 250MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 01005 120 OHM 25% datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf