Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121340R000T0R
Y1121340R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121340R000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121340R000T0R.pdf
Availability of Y1121340R000T0R
QUANTITY
Y1121340R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121340R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1121340R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121340R000T0R
Y1121340R000T0R Details Description
Related parts for Y1121340R000T0R
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.18 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf