Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11213K48000T0R
Y11213K48000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11213K48000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11213K48000T0R.pdf
Availability of Y11213K48000T0R
QUANTITY
Y11213K48000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11213K48000T0R
Internal Part NumberEIS-Y11213K48000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11213K48000T0R
Y11213K48000T0R Details Description
Related parts for Y11213K48000T0R
CONN HEADER 36POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC RF PREDISTORT ADJ 28-TQFN datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 3/8" 6.26" datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf
FULL ROUTER CAPABILITY, SIXVIEW datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf