Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11213K50000T0L
Y11213K50000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y11213K50000T0L
Brief Description
RES SMD 3.5K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11213K50000T0L.pdf
Availability of Y11213K50000T0L
QUANTITY
Y11213K50000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11213K50000T0L
Internal Part NumberEIS-Y11213K50000T0L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11213K50000T0L
Y11213K50000T0L Details Description
Related parts for Y11213K50000T0L
FUSE CERM 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG BCK BST 3.32V 0.2A TSOT23 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWIT PLUNG SPDT 15A THREAD INSRT datasheet.pdf