Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121400R000T0R
Y1121400R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1121400R000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 400OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121400R000T0R.pdf
Availability of Y1121400R000T0R
QUANTITY
Y1121400R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121400R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1121400R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121400R000T0R
Y1121400R000T0R Details Description
Related parts for Y1121400R000T0R
TRANS PNP 45V 0.1A SC59 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 17POS 1MM 3" datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 3" X 5YD datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
MICRO 100C P 36" RBW NI datasheet.pdf