Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11214K99000T0L
Y11214K99000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y11214K99000T0L
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11214K99000T0L.pdf
Availability of Y11214K99000T0L
QUANTITY
Y11214K99000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11214K99000T0L
Internal Part NumberEIS-Y11214K99000T0L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11214K99000T0L
Y11214K99000T0L Details Description
Related parts for Y11214K99000T0L
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf